Wymiany

18 - 23 kwietnia 2017 - Wymiana młodzieży

       W dniach 18.04-23.04 2017r mieliśmy zaszczyt być gospodarzami podczas wizyty grupy młodzieży niemieckiej z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodych Ludzi (CVJM), która składała się z sześciu nastoletnich, pełnych energii Niemców oraz ich niezawodnego opiekuna Matthiasa Kopki. Nasza klasa II a spędziła z nimi wspaniałe dni pełne zwiedzania, wspólnych podróży i odkrywania sekretów Polski, była też integracja oraz szlifowanie zdolności komunikacyjnych.

      Co zwiedzaliśmy? W bogatym programie zwiedzania znalazło się wiele ważnych i poważnych pozycji, ale nie zabrakło również tych przyjemnych i zabawnych. Do pierwszych możemy zaliczyć zwiedzanie obozu Auschwitz w Oświęcimiu oraz Domu Rodzinnego Karola Wojtyły. Przykładami drugich może być wycieczka po Wrocławskim Zoo oraz Oceanarium czy degustacja kremówek papieskich. Mimo wielu znamienitych punktów programu tym głównym pozostaje dwudniowe zwiedzanie Wrocławia. W natłoku atrakcji mogliśmy tam znaleźć chwilę na relaks i integrację.

       Udało się nam zrealizować wszystkie zaplanowane punkty programu dzięki funduszom organizacji PNWM (Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie) oraz PPRU (Prywatne Portfele Rodziców Uczniów).

       Cieszymy się już na wakacyjną część programu wymiany, kiedy to my odwiedzimy nowo poznanych znajomych w Niemczech.

Tekst: Piotr Stach z II a

Do góry


Młodzież z gimnazjum Nr 4 w Allmenhausen w Niemczech

       Ostatnie dni wakacji uczniowie 2 i 3 klasy DSD naszego gimnazjum spędzili w Niemczech.  Trwająca 12 dni wymiana polsko-niemiecka przyniosła wszystkim wiele radości.

      Na zaproszenie Chrześcijańskiego Związku Młodych Ludzi „Chuba” młodzież gimnazjalna pojechała do Allmenhausen znajdującego się w partnerskim powiecie Kyffhäuser. W czasie pobytu odwiedziła wiele pięknych, zabytkowych miast np. Eisenach, Bad Frankenhausen, Weimar czy Mühhausen. Stamtąd pochodzi wielu sławnych ludzi, których domy odwiedziła nasza grupa np. dom rodzinny Bacha czy kamienicę, w której mieszkał Goethe.

      Przebywając w Allmenhausen młodzi ludzie się nie nudzili. Dzięki szalonym pomysłom Pani Dyrektor, mgr Bożeny Dłubis, zawsze było co robić. Młodzież bawiła się na wspólnych wieczorkach, ale także uczestniczyła w różnych konkursach np. na najbardziej szaloną fryzurę. Jednym słowem na terenie ośrodka nigdy nie panowała nuda. Zawsze znalazł się jakiś dyżur w kuchni, a potem partyjka bilarda. Pani Dyrektor czuwała nad wszystkim.

       Oprócz tego gimnazjaliści bawili się na basenie i odwiedzili park małp. Wszystkim najbardziej spodobały się lemury, które dosłownie wchodziły nam na głowę.

       Najbardziej wyczekiwaną wycieczką, była ta do Berlina. Nie brakuje osoby, której nie przypadłaby do gustu. Stolica Niemiec to bardzo wyjątkowe miasto, warte zobaczenia. Młodzież z „czwórki”  odwiedziła najważniejsze miejsca: Check point Charlie, Bramę Branderburską czy Reichstag.

      Najważniejszym celem tego wyjazdu była integracja z niemiecką młodzieżą. To udało się i mimo bariery językowej, wiele osób zawarło nowe przyjaźnie.

      Ten wyjazd pozostanie niezapomniany. Przyczyniły się do tego Panie nauczycielki mgr Agnieszka Grzanka i mgr Iwona Sypień oraz Pani Dyrektor mgr Bożena Dłubis.

      Cała fotorelacja z wyjazdu znajduje się na Facebooku naszej szkoły.

Zobacz fotorelację

Tekst: Ula Myszka kl. IIIA

Zobacz galerię


Do góry


29.03-02.04 2016r. - Goście z Niemiec w naszej szkole

       W dniach 29.03-02.04 2016r. odbyło się kolejne spotkanie naszej społeczności szkolnej z młodzieżą niemiecką z CVJM (Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodych Ludzi) z Rockstedt pod opieką Matthiasa Kopki. Ze strony polskiej w wymianie uczestniczyli uczniowie klasy 2a z rozszerzonym językiem niemieckim. Celem tego przedsięwzięcia było podtrzymanie współpracy szkoły i niemieckiej organizacji, rozwój partnerstwa, integracja młodzieży, doskonalenie komunikacji w języku niemieckim i angielskim, poznawanie Małopolski, kształtowanie u uczniów postawy otwartej na inne narodowości i kulturę.

       Pierwszego dnia pobytu uczniowie z Niemiec zwiedzili Olkusz. Podczas kolejnych dni spotkania młodzież polska i niemiecka uczestniczyła w wycieczkach do Krakowa, gdzie mogła podziwiać Stare Miasto i Rynek, uczniowie kupowali także pamiątki w Sukiennicach. Goszcząc w Krakowie nie można pominąć Wawelu, więc oczywiście spacer urokliwymi uliczkami na zamek był głównym punktem programu. Młodzież pojechała również do Wadowic, gdzie oprócz duchowych uniesień znalazło się coś i dla ciała, czyli słynne wadowickie kremówki papieskie.

       Uczniowie odwiedzili także Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau, gdzie pod ścianą śmierci złożyli wspólnie Niemcy i Polacy zapalone znicze.

       Szczególną atrakcją pobytu w Polsce była wędrówka ścieżką edukacyjną po Pustyni Błędowskiej zakończona ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami.

       Uczestnicy wymiany mogli poznać się również w kręgielni oraz podczas wieczornych spotkań, podczas których wspólnie śpiewali, tańczyli, rozmawiali.

       Program wizyty został sfinansowany przez organizację PNWM (Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie) oraz ze środków rodziców uczniów. Wszystkie założone cele i punkty programu udało się zrealizować. Młodzież wyjechała pełna wrażeń, wspomnień i nowych znajomości.

       Realizatorzy programu tj., Pan Mathias Kopka oraz dyrekcja naszego gimnazjum zgodnie wyrazili wolę kontynuowania spotkań polsko – niemieckich w takiej formie, a kolejne spotkanie odbędzie się w sierpniu 2016 w Allmenhausen, w Niemczech.

Tekst: Iwona Sypień

Zobacz galerię


Do góry


9 - 11 marca 2016 - EGZAMIN DSD I

       W dniach 09. - 11.03 2016 r. w Gimnazjum Nr 4 odbył się egzamin DSD I. Zdawało go w tym roku 20 osób z klasy IIIa.

       W środę odbył się egzamin pisemny. Stres towarzyszył wszystkim. Germanistki Agnieszka Grzanka i Iwona Sypień musiały przygotować salę, ozdobić ją kwiatami, flagami Niemiec i Unii Europejskiej celem wyeksponowania egzaminu i podkreślenia jego rangi. Uczniowie byli na pierwszy rzut oka spokojni, skupieni i poważni, w galowych strojach, a jednak z wypiekami na twarzy lub drżącymi rękoma. Dnia 9 marca o 9.00 rano po wylosowaniu miejsc gimnazjaliści zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi umiejętność czytania ze zrozumieniem. Potem przyszła pora na rozumienie tekstu słuchanego. Ostatni etap egzaminu to wypracowanie. W tym roku trzeba było napisać do gazety list, którego tematem były: Reguły. Oj trudne.

       W dwóch kolejnych dniach odbywał się egzamin ustny, przyjechało dwóch dodatkowych egzaminatorów. Dla naszych uczniów to było duże wyzwanie. Egzamin trwający 15 minut to było mówienie wyłącznie w języku obcym i prezentowanie wybranych przez siebie tematów. Tu naprawdę trzeba było wykazać się wiedzą, okazać spokój i dojrzałość. Czapki z głów przed klasą III a. Gratulacje! Ustna część egzaminu została przeprowadzona sprawnie, uczniowie mogli relaksować się w sali obok, gdzie czekały na nich przekąski i napoje przygotowane przez rodziców. Atmosfera podczas egzaminu była spokojna i przyjazna a wszyscy szczęśliwcy mogli po jego zakończeniu odetchnąć z ulgą. Jeszcze raz serdecznie gratuluję wszystkim zdającym. Herzlichen Glückwunsch.

Tekst: Iwona Sypień

Zobacz galerię


Do góry


5 marca 2016 - Uroczyste otwarcie nowej pracowni języka niemieckiego

       Nasza klasa niedawno wzięła udział w konkursie Deutsch hat Klasse. Konkurs ten polegał na przeprowadzeniu metamorfozy w naszej pracowni języka niemieckiego. Zostały przemalowane ściany, zakupione elementy dekoracyjne. W naszym przedsionku stanęła kanapa, stolik oraz zawisły półki. Powstało w nim miejsce, w którym możemy powtarzać materiał przed lekcją i relaksować się. Wykonaliśmy plakaty z gramatyką, które powiesiliśmy na ścianach. Obok półek z przyborami wisi blok, na którym możemy robić notatki. W środku sali pojawiły się doniczki z kwiatami, nowy zegar, półka pod tablicą oraz plakaty pokazujące kulturę Niemiec. Dużym ułatwieniem są dla nas rolety, dzięki którym zamieniać salę korzystając z rzutnika.
       4 marca odbyło się uroczyste otwarcie naszej pracowni. Była obecna pani dyrektor mgr Bożena Dłubis. Cały konkurs dał nam wiele i cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział.

Tekst: Agnieszka Stach klasa 2 a

Zobacz film


Do góry


4 września 2015 - Wymiana młodzieży

       Przez prawie dwa tygodnie uczniowie klasy III A gościli w niemieckim Allmenhausen ( powiat Kyffhäuser). Młodzież pojechała do Niemiec na zaproszenie Chrześcijańskiego Związku Młodych Ludzi „CHUBA”. Uczniowie byli zakwaterowani w ośrodku należącym do związku, a większość czasu spędzali na wycieczkach w towarzystwie niemieckich kolegów.

       W czasie pobytu uczniowie zwiedzili Berlin, Weimar, Eisenach oraz Mühlhausen. W Westgeussen mogli zobaczyć jak dawniej mieszkali Germanie, a chętni mogli postrzelać z łuku.

       Największą atrakcją wymiany był spływ kajakami po rzece Werra (opiekunowie zakończyli przygodę w strugach deszczu:)). Nie mniej fascynujące były spacer koronami drzew w Parku Narodowym "Hainich" oraz wizyta w Parku Małp.

       Ponieważ była to wymiana ekumeniczna, młodzież wspólnie z kolegami z Niemiec uczestniczyła w nabożeństwie w Volkenroda oraz śpiewała piosenki religijne.

       Podczas pobytu u naszych zachodnich sąsiadów uczniowie poznawali kulturę i historię Niemiec zwiedzając Weimar, Eisenach, Berlin oraz zamek Wartburg.

       W czasie wymiany nie brakowało też rozrywki. Uczniowie mogli pograć w kręgle, w bilard, potańczyć na dyskotece czy popływać w basenie.

       Nasi uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami kulinarnymi, ponieważ ostatnia kolacja była w formie bufetu składającego się z polskich i niemieckich potraw.

       Wymiana możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM/DPJW.

       Opiekę nad młodzieżą w czasie wymiany sprawowały panie Agnieszka Grzanka, Joanna Kiełtyka oraz Urszula Słaby.

Tekst: Agnieszka Grzanka

Zobacz galerię

Zdjęcia: Ola Kucia

Do góry


7 września 2014 - Wymiana młodzieży

       7 września uczniowie Gimnazjum nr 4 wrócili z polsko – niemieckiej wymiany młodzieżowej z Niemiec. Klasa III a spędziła w Turyngii prawie dwa tygodnie. Ośrodkiem goszczącym był CVJM (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Ludzi) w Allmenhausen.

       Bogaty program pobytu umożliwił młodzieży bliższe poznanie okolic Kyffhäuser, które jest powiatem partnerskim Olkusza. Młodzież miała okazję zwiedzić miasta Mühlhausen, Bad Frankenhausen, Schlottheim, uczniowie podążali śladami Goethego i Schillera w Weimarze, Bacha w Eisenach oraz świętej Elżbiety i Marcina Lutra na zamku Wartburg. Podczas pobytu uczniowie mieli zarówno lekcje historii - dowiedzieli się wiele na temat niemieckich miast oraz życia w dawnych osadach germańskich (Funkenburg), jak i biologii – spacerując koronami drzew w parku narodowym Heinich poszerzali swoją wiedzę na temat występujących tam zwierząt i roślin. Szczególną atrakcją była zorganizowana po raz pierwszy wycieczka do Berlina, gdzie uczniowie zobaczyli m.in. Bramę Brandenburską, Bundestag, resztki Muru Berlińskiego oraz Checkpoint Charlie – miejsce gdzie mieszkańcy Berlina w czasach NRD i RFN przekraczali granicę. Nie zabrakło również zajęć sportowych – uczniowie brali udział w zawodach piłki siatkowej, płynęli kajakami po rzece Werra oraz uprawiali sport na terenie ośrodka.

       Podczas spotkania z burmistrzem przydały się informacje z wiedzy o społeczeństwie, gdyż uczniowie zadawali ciekawe pytania związane z polityką lokalną. Przede wszystkim pobyt przysłużył się jednak nauce języka niemieckiego. Mamy nadzieję, że rozmowy z rówieśnikami, pracownikami ośrodka czy słuchanie opowieści niemieckich przewodników uświadomiły uczniom, jak bardzo przydaje się znajomość języków obcych. Mamy nadzieję, że wypoczęci uczniowie z chęcią wezmą się do nauki i przystąpią do państwowego egzaminu z języka niemieckiego DSD A2/B1, który od kilku lat przeprowadzany jest w naszej szkole. Wyniki poprzednich egzaminów pokazują, że warto organizować wymiany i zachęcać uczniów do nauki.

       Organizacja wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu PNWM/ DPJW (Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży).

Zobacz galerię

Tekst: Marzena Kania

Do góry


23 - 29 kwietnia 2014 - Młodzież z Niemiec w naszym gimnazjum

       W dn. 23 – 29.04.2014 r. Gimnazjum nr 4 gościło grupę młodzieży z Niemiec. Szkoła współpracuje z niemiecką organizacją CVJM (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Ludzi w Rockstedt (Turyngia).

       Współpraca trwa już 9 lat, młodzież polska wyjeżdża do Niemiec na 12 dni pod koniec wakacji, a grupa niemiecka przyjeżdża zwykle zimą na tydzień do Polski. Tym razem udało się zorganizować spotkanie pod koniec kwietnia, dzięki czemu uczestnicy wymiany z Niemiec mogli zobaczyć nasze okolice wiosną.

       Uczniowie zwiedzili Kraków i Olkusz, podążali Szlakiem Orlich Gniazd podziwiając ruiny zamków w Bobolicach, Mirowie, Ogrodzieńcu i Ojcowie, zobaczyli Pustynię Błędowską oraz zwiedzili kopalnię w Tarnowskich Górach. Oprócz wycieczek okazją do integracji były wspólne wieczory, wyjazd na bowling, dyskoteka i zajęcia w szkole.

       Organizacja wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu PNWM (Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży). Ze strony polskiej w wymianie uczestniczyła klasa II DSD. Od kilku już lat uczniowie klas DSD uczą się języka niemieckiego w rozszerzonym zakresie, a w kl. III przystępują do międzynarodowego egzaminu DSD A2/B1. W ubiegłym roku 6 osób zdało ten egzamin na poziomie B1, a 5 na poziomie A2. W tym roku egzamin odbył się w marcu, do czerwca trzeba będzie jednak poczekać na wyniki.

       Wymiany, różnego rodzaju projekty, stypendia wyjazdowe otrzymywane przez uczniów oraz sukcesy w konkursach motywują uczniów do nauki języka niemieckiego. W ubiegłym roku szkolnym gimnazjum gościło przez pół roku maturzystkę z Niemiec, która pomagała polskim pedagogom w nauczaniu języka niemieckiego, innych zajęciach oraz zachęcała uczniów do nauki. Wszystkie podejmowane przez uczniów i nauczycieli inicjatywy mobilizują uczniów i uświadamiają im sens nauki języka niemieckiego i innych języków obcych.

Zobacz galerię

Tekst: Marzena Kania

Do góry


26.08 - 07.09.2013 - Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej

     W dniach 26.08-07.09.2013r. uczniowie klasy III A DSD (z rozszerzonym językiem niemieckim) uczestniczyli w wymianie młodzieży polsko-niemieckiej w Allmenhausen. Gospodarzem wymiany było Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Ludzi (CVJM). Uczniowie spędzili w Niemczech 13 dni, w czasie których mieli możliwość poznania pięknych zakątków Turyngii.

     Tegoroczny program pobytu był bardzo atrakcyjny. Uczniowie podziwiali piękne miasta Turyngii, m.in. Eisenach, Weimar, Bad Frankenhausen, Mühlhausen, podążali śladami wielu wybitnych Niemców związanych z Turyngią (Goethe, Schiller, Bach, Luter), zwiedzili wiele zabytków kultury , m.in. zamek Wartburg, klasztor Cystersów w Volkenroda, dom Bacha w Eisenach.

     Ponieważ wymiana miała charakter ekumeniczny uczniowie uczestniczyli w nabożeństwie „cometogether“ w miejscowym kościele, zwiedzili klasztor Cystersów w Volkenroda oraz kaplicę w Etzelbach - miejsce pobytu papieża Benedykta XVI w czasie pielgrzymki do Niemiec. Codziennie przed śniadaniem czytany był fragment Pisma Świętego.

     Tematem tegorocznej wymiany była przyroda. W ramach projektu uczniowie spacerowali koronami drzew w Parku Narodowym Heinig i odkrywali naturę „z góry“, płynęli kajakami rzeką Werra, zwiedzili kopalnię soli potasowych w Sondershausen, zobaczyli geograficzny punkt Niemiec.

     Uczniowie spotkali się z panem Vogtem - burmistrzem Ebeleben oraz starostą Sondershausen panią Antje Hochwind .W trakcie tych spotkań zadawali pytania zwiazane z polityką lokalną i zbliżającymi sie wyborami.

     Dzięki wspólnym spotkaniom obie grupy mogły bliżej poznać niemiecką kulturę i ich przedstawicieli. Uczniowie mogli również podyskutować na tematy nurtujące dzisiejszą młodzież a polscy i niemieccy opiekunowie mogli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem dydaktycznym.

     Wymiana możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM/DPJW.

Zobacz galerię

Tekst: Agnieszka Grzanka

Do góry


Carolin Wülker – niemiecka stypendystka organizacji „kulturweit” w Gimnazjum nr 4

     Od września 2012 roku do lutego 2013 roku gościliśmy w naszej szkole asystentkę języka niemieckiego Carolin Wülker oddelegowaną przez organizację kulturweit.

     Carolin przybyła do nas, by zachęcać społeczność uczniowską Gimnazjum do nauki języka niemieckiego. Brała udział w przygotowaniach do szkolnych uroczystości, konsultowała teksty w języku niemieckim, uczestniczyła w nagraniu audioprzewodnika dla obcokrajowców odwiedzających Olkusz. Bardzo aktywnie wspierała ofertę szkolną oraz przybliżała kulturę, obyczaje i piękno swojego kraju.

Tekst: Agnieszka Mitka

Do góry


5 - 12 lutego 2012 - Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej w naszym gimnazjum

     W dniach 5 -12 lutego 2012 r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów gimnazjum nr 4 z młodzieżą niemiecką z CVJM (Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodych Ludzi) z Rockstedt pod opieką Matthiasa Kopki. Ze strony polskiej w wymianie uczestniczyli uczniowie klasy 2a z rozszerzonym językiem niemieckim. Celem tego przedsięwzięcia było podtrzymanie współpracy szkoły i niemieckiej organizacji, rozwój partnerstwa, integracja młodzieży, doskonalenie komunikacji w języku niemieckim i angielskim, poznawanie Małopolski i Śląska, kształtowanie u uczniów postawy otwartej na inne narodowości i kulturę.

     Pierwszego dnia pobytu uczniowie zwiedzili Olkusz i gościli u Burmistrza Dariusza Rzepki. Podczas kolejnych dni spotkania młodzież uczestniczyła w wycieczkach do Krakowa, Częstochowy, zwiedziła kopalnie w Wieliczce i Tarnowskich Górach. Szczególną atrakcją był kulig w Czernej połączony z ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami. W klasztorze w Czernej uczniowie uczestniczyli również we Mszy Świętej, odprawianej przez księdza Wiesława Wróbla z Parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu.

     Uczestnicy wymiany mogli poznać się również na basenie, w kręgielni oraz podczas wspólnych wieczorów.

     Program wizyty został sfinansowany przez organizację PNWM (Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz ze środków rodziców uczniów. Wszystkie założone cele i punkty programu udało się zrealizować. Młodzież wyjechała pełna wrażeń, wspomnień i nowych znajomości.

     Realizatorzy programu zgodnie wyrazili wolę kontynuowania spotkań polsko – niemieckich w takiej formie a kolejne spotkanie odbędzie się w czerwcu 2012 r. w Allmenhausen, w Niemczech.

Do góry


10 października 2011 goście z Niemiec

    10 października gościliśmy w naszej szkole delegację z Niemiec. Jednym z gości był burmistrz Ebeleben – pan Vogt, którego zawsze odwiedzamy goszcząc w Niemczech. Nauczycielki języka niemieckiego i uczniowie kl. III a przygotowali dla gości krótki program artystyczny i poczęstunek. Radek – uczeń kl. II a przygotował prezentację o naszej szkole w języku niemieckim, a trzecioklasiści dzielili się z gośćmi swoimi wrażeniami z pobytu w Niemczech. Po spotkaniu z uczniami i Dyrekcją goście zwiedzili naszą szkołę.

Zobacz galerię

Do góry


24 sierpnia - 5 września 2011, klasa 3a w Allmenhausen w Niemczech

    Od 24 sierpnia do 5 września 2011r. klasa 3a gościła u naszego partnera w Allmenhausen w Niemczech. Do tego wyjazdu przygotowywaliśmy się tygodniami wcześniej. Naszym zamiarem było poznanie kraju, integracja młodzieży, rozmowy na tematy trudne dla obu krajów, co miało na celu przezwyciężenie uprzedzeń i budowaniu tolerancyjnej postawy wobec siebie. Mogliśmy poznać interesujące miejsca i spotkać się z ciekawymi ludźmi.W programie nie zabrakło elementów religijnych, modlitwy przed posiłkami, śpiewania pieśni, wieczorów muzycznych „sing and pray” oraz uczestnictwa we mszy świętej.
    Dzięki poruszanym tematom dyskusji, takim jak muzyka i kościół w Turyngii, struktury kościoła, problemy młodzieży uczniowie musieli zastanowić się i szukać odpowiedzi na różne pytania. Wszystkie punkty programu wywarły duże wrażenie zarówno na kadrze jak i na uczniach.
    W Weimarze uczniowie mieli możliwość poznania życia i twórczości wybitnych niemieckich pisarzy Goethego i Schillera. W Eisenach zobaczyli dom narodzin Bacha oraz uczestniczyli w pokazie instrumentów muzycznych, na których tworzył kompozytor. Zwiedzając park narodowy Hainich, spacerując specjalnie przygotowaną zawieszoną w koronach drzew ścieżką dydaktyczną uczestnicy wymiany mogli dowiedzieć się wiele o życiu występujących tam zwierząt i ptaków, a niektóre nawet z bliska zaobserwować. Spacer koronami drzew pozwolił im również zachwycić się widokiem pięknych lasów w sercu Turyngii. Uczniowie zobaczyli również zrekonstruowane miejsca, gdzie dawniej składano bóstwom ofiary i dowiedzieli jak dawniej żyli ludzie, jakich narzędzi używali i jakie panowały obyczaje (Funkenburg).
    W trakcie pobytu młodzież spotkała się również z burmistrzem Ebeleben oraz przedstawicielem Landtagu w Sondershausen. W trakcie pobytu uczniowie mieszkali w ośrodku "CHUBA" należącym do CVJM (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Ludzi). Dzięki temu mieli styczność nie tylko z młodzieżą uczestniczącą w wymianie, lecz także z dziećmi i osobami dorosłymi odwiedzającymi ten ośrodek. Jak sami uczniowie przyznali, pozwoliło im to lepiej poznać codzienność życia Niemców.
    Uczniowie mogli wykazać się również zdolnościami kulinarnymi, gdyż ostatniego dnia musieli przygotować kolację pożegnalną składającą się z polskich dań, które bardzo wszystkim smakowały. W tym roku były to dania z grila, polskie sałatki, pierogi z serem. Podczas pobytu młodzież zintegrowała się ze sobą, zobaczyła piękne zakątki Niemiec i zachęciła do nauki języka niemieckiego. Pokonanie barier językowych jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia dalszą efektywną naukę.
    Cieszymy się, że młodzież znalazła wspólny język i zaprzyjaźniła się, daje to nadzieje na życie bez barier i uprzedzeń w przyszłości.

Zobacz galerię

Do góry


Wymiana młodzieży od 31.01. – 06.02.2011

Goście z Niemiec zwiedzili nie tylko Olkusz

    Od 31.01. – 06.02. gościliśmy w naszej szkole młodzież z CVJM w Rockstedt pod opieką Matthiasa Kopki. W wymianie uczestniczyła klasa IIa DSD, realizująca rozszerzony program języka niemieckiego.
    Podczas polsko-niemieckiego spotkania młodzież wzajemnie poznawała się ze sobą. Pobyt niemieckiej grupy miał nie tylko charakter partnerski, lecz było to także spotkanie ekumeniczne.
    Po wspólnej lekcji historii w byłym obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, złożeniu kwiatów pod Ścianą Śmierci młodzież polska i niemiecka zwiedziła Olkusz, a w nim rynek, Bazylikę Mniejszą oraz niezapomniane Muzeum Afrykanistyczne, gdzie można było dotknąć eksponatów, przymierzyć stroje, czy schować się w namiocie.
    W Krakowie na uczestników wymiany czekały kolejne atrakcje: Starówka, Sukiennice, Wawel, oraz Kościół Mariacki. Po udanym zwiedzaniu miasta Krakowa młodzież udała się osiem metrów pod płytę Rynku Głównego do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w którym można prześledzić dziewięć wieków historii królewskiego miasta. Uczestnicy spotkania byli zafascynowani. Takiego muzeum w Polsce jeszcze nie było. Ekspozycja przygotowywana była przez wiele miesięcy przez fachowców od multimediów, scenografii, produkcji trójwymiarowych i historyków z konsorcjum Trias. Przyświecał im jeden cel: opowiedzieć o przeszłości tak, aby zwiedzający na chwilę zapomnieli o teraźniejszości. Udało im się. Komputerowi graficy i fachowcy od animacji wyczarowali efekty specjalne - pod nogami chlupot kałuż. Gdzie indziej znów drogę przetnie nam szczur, a król Kazimierz Wielki, choć na rycinie, mrugnie okiem.
    Niesamowite wrażenie na naszych przyjaciołach z Niemiec zrobiła również wycieczka do Wrocławia, gdzie wspólnie zwiedzaliśmy miasto oraz piękną Panoramę Racławicką, jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. W sobotni poranek udaliśmy się do Zamku w Pieskowej Skale na wystawę "Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej". Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Olkusza, by po krótkim odpoczynku przystąpić do przygotowania wieczoru pożegnalnego dla gości.
    Naszym zamiarem było zachęcenie grupy niemieckiej do bliższego poznania naszego kraju, integracja młodzieży, rozmowy na tematy trudne dla obu krajów, co miało na celu przezwyciężenie uprzedzeń i miało służyć budowaniu tolerancyjnej postawy wobec siebie. Bardzo ważnym punktem wymiany były elementy religijne, modlitwy przed posiłkami, śpiewanie pieśni, wieczór „Sing and pray” oraz uczestnictwo we mszy świętej. Uważamy, że sukcesem została uwieńczona praca z rodzicami, na których mogliśmy liczyć w każdej sytuacji.

Zobacz galerię

Do góry


Wymiana młodzieży od 1.02-7.02.2010

    Nasze gimnazjum gościło w swoich murach młodzież z CVJM (Chrześcijański Związek Młodych Ludzi) w Rockstedt pod opieką Matthiasa Kopki. W ośrodku tym nasza młodzież spędziła 10 dni we wrześniu. W spotkaniu uczestniczyła klasa II a DSD (z rozszerzonym językiem niemieckim). Organizowanie wymian jest możliwe dzięki dofinansowaniu PNWM (Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży).
    Celem polsko – niemieckiego spotkania było przede wszystkim wzajemne poznanie młodzieży i nawiązanie bliskich kontaktów i przyjaźni. Pobyt niemieckiej grupy miał nie tylko charakter partnerski, lecz było to również spotkanie o charakterze ekumenicznym.
    Polscy i niemieccy uczniowie mieli wiele możliwości wspólnego przebywania i wzajemnego poznania. Wraz z polską grupą młodzież niemiecka zwiedziła muzeum w Oświęcimiu, kopalnię soli w Bochni, Kraków, Wadowice i Park Miniatur w Inwałdzie. Piątkowy wieczór oraz sobotni poranek minęły pod hasłem rozrywek sportowych. Uczniowie mogli spędzić aktywnie czas jeżdżąc na łyżwach w Sosnowcu oraz biorąc udział w kuligu w Zawadzie.
    Do nawiązania przyjaźni przyczyniły się zarówno wieczory muzyczne z nauką śpiewu w języku polskim i niemieckim, dyskoteka w kopalni jak również wieczór pożegnalny. W niedzielę uczniowie wspólnie uczestniczyli w mszy św. w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Olkuszu.
    Poprzez wspólne działania młodzi Polacy i Niemcy pozbywali się uprzedzeń, uczyli się siebie nawzajem, poznawali język i kulturę kraju sąsiada oraz zbliżali się do siebie. W sierpniu planowana jest rewizyta polskich uczniów, z czego już teraz wszyscy się cieszą.

Do góry


12 października 2009 "Deutsch Wagen Tour"

    24 kwietnia 2009 r. wyruszyło w Polskę pięć samochodów opatrzonych logo "Deutsch Wagen Tour" z różnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym. 12 października 2009 r. jeden z nich zaparkował przed murami Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu. Specjalnie oznakowanym samochodem przyjechał lektor, który poprowadził nietypową lekcję języka niemieckiego. Kampanię „Deutsch-Wagen-Tour”, stworzyło niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych, a organizuje ją Goethe Institut. Tym sposobem pokazuje się uczniom, że język niemiecki nie jest trudny ani nudny, że jest to język najbliższych nam sąsiadów i można uczyć się go na wesoło. Zarówno nauczycielki języka niemieckiego jak i uczniowie bardzo dobrze przygotowali się na to spotkanie. Zajęcia były pełne niespodzianek. Na każdym z 7 stolików, które później służyły jako “stacje”znajdowały się flagi : Polski, Niemiec oraz Unii Europejskiej.Tutaj to młodzież naszej szkoły próbowała dzielnie rozwiązywać zadania leksykalno – gramatyczne, które sprawiały im wiele przyjemności.Wszyscy obecni na zajęciach uczniowie bardzo chętnie zgłaszali się do kolejnych proponowanych gier i zawodów. Nie zabrakło kwizów, konkursów oraz pięknych prezentów zachęcających naszych uczniów do nauki języka niemieckiego, poznawania kultury krajów niemieckojęzycznych. Nasza szkoła została wybrana do pokazowej lekcji głównie ze względu na klasy z rozszerzonym niemieckim gdzie uczniowie uczą się języka po pięć godzin tygodniowo. Wizycie Deutsch Wagen Tour towarzyszyła również dziennikarka Gazety Krakowskiej pani Małgorzata Gleń, która przeprowadziła wywiad z panem Ryszardem Maj, lektorem prowadzącym tą nietypową lekcję.
    Relacja z przebiegu zajęć w naszej szkole w języku niemieckim znajduje się na stronie Goethe Institut:http://blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour/categories/1-Kielce.

Zobacz galerię

Do góry


Wymiana młodzieży 30.08-10.09.2009

     W dniach 30.08-10.09.2009 23-osobowa grupa uczniów Gimnazjum nr 4 wraz z opiekunami Marzeną Kanią, Agnieszką Kijak i Ewą Witkowską brała udział
w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Z wymiany skorzystała kl. III a DSD
(z rozszerzonym językiem niemieckim). Uczniowie zostali zaproszeni przez CVJM Chuba (Chrześcijański Związek Młodych Ludzi) w Allmenhausen (powiat Kyffhäuser), z którym gimnazjum współpracuje od 4 lat. Była to doskonała okazja, by poznać zwyczaje, język i kulturę Niemiec. Uczniowie z Polski zakwaterowani byli w należącym do tego związku ośrodku, który w ciągu dnia i wieczorami odwiedzała młodzież niemiecka.
    Program pobytu był bardzo atrakcyjny. Uczniowie podziwiali piękne miasta Turyngii, m.in. Eisenach, Erfurt, Weimar, Bad Frankenhausen, podążali śladami wielu wybitnych Niemców związanych z Turyngią (Goethe, Schiller, Bach, Luter) Młodzież zwiedziła wiele zbytków kultury – zamek Wartburg, klasztor Cystersów
w Volkenroda, klasztor Augustianów w Eisenach, katedrę w Erfurcie.
    Ponieważ wymiana miała charakter ekumeniczny uczniowie uczestniczyli
w mszy świętej, podczas której śpiewali polskie pieśni i przedstawili krótkie scenki wyrażające cytaty z Ewangelii. Uczniowie spotkali się również z panem Vogt - burmistrzem Ebeleben oraz przedstawicielem starostwa w Sondershausen panem Schäferem. Dzięki pięknej pogodzie mogli również spędzać czas aktywnie spacerując koronami drzew w Parku Narodowym Heinich oraz grając w piłkę na terenie ośrodka. Uczniowie uczestniczyli również w Dniu Sportu organizowanym na basenie przez szkołę z Ebeleben. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły wycieczka do kopalni w Sondershausen oraz wizyta w Parku Małp.
    Podczas wymiany był także czas na przemyślenia dotyczące II wojny światowej. 1 września w 70 rocznicę wybuchu wojny uczniowie wykonywali kolaże związane z tym tematem oraz stosunkami polsko – niemieckimi w latach powojennych. Podczas ostatniego wieczoru uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami kulinarnymi przygotowując polskie potrawy. W trakcie pobytu uczniowie mieli czas na rozrywkę, mogli potańczyć, pośpiewać, zagrać w bilard, bowling i inne gry.
    Nie brakowało więc okazji do zawierania nowych znajomości, wspólnej zabawy z rówieśnikami oraz bliższego poznania. O tym, że podróże kształcą nie trzeba przekonywać, dzieki takim wyjazdom młodzi ludzie zdobywają nową wiedzę o świecie, stają się bardziej otwarci, tolerancyjni, a przede wszystkim są lepiej zmotywowani do dalszej nauki języka niemieckiego.
    Wymiana była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zobacz galerię

Do góry


Wymiana młodzieży 2 - 8 lutego 2009

    Przez tydzień (02-08.02.2009) gościliśmy w Gimnazjum nr 4 w Olkuszu grupę niemieckiej młodzieży z Chrześcijańskiego Związku Młodych Ludzi w Rockstedt (powiat Kyffhäuser). Wymiana była możliwa dzięki dofinansowaniu z Deutsch-Polnisches Jugendwerk ( Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży) w Poczdamie. To już 4 wizyta gości z Niemiec w naszym gimnazjum. Opiekunami ze strony polskiej były nauczycielki Ewa Witkowska, Marzena Kania, Agnieszka Grzanka. Koordynacją zajęła się Pani dyrektor Bożena Dłubis.
         W trakcie pobytu przyjaciół zza zachodniej granicy zawiązały się liczne przyjaźnie. Młodzież komunikowała się w języku niemieckim, gdyż grupa polska, biorąca udział w wymianie, to uczniowie klasy II DSD C1 realizującej program
z rozszerzonym językiem niemieckim. W trakcie pobytu w Polsce goście z Niemiec zwiedzili Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, obejrzeli seans
w planetarium, przemierzali wąskie korytarze skansenu górniczego "Luiza"
w Zabrzu, podziwiali Królewski Zamek Będziński - średniowieczną warownię obronną. W programie wymiany była też dwudniowa wycieczka do Warszawy. Młodzież zwiedzała m.in. Zamek Królewski, Starówkę, Łazienki, Muzeum Powstania Warszawskiego.
    W programie nie zabrakło rozrywki. W czwartkowe popołudnie odbył się kulig
w "Lecholandzie". Był "Zaczarowany Las", chatka Baby Jagi, pyszny bigos - tylko śniegu nie było i zamiast saniami pojechaliśmy wozami.
     Poważne chwile także się pojawiały, tj. wizyta u Pana starosty Leszka Konarskiego. Młodzi Niemcy pytali włodarza powiatu głównie o sprawy dotyczące kształcenia młodzieży, możliwości spędzania wolnego czasu w Olkuszu.
     Ponieważ wymiana miała charakter ekumeniczny wieczory młodzi Polacy
i Niemcy spędzali na wspólnym śpiewaniu i modlitwie w obu językach. Przed wyjazdem wszyscy uczestniczyli we mszy świętej w Bazylice Mniejszej w Olkuszu.

Zobacz galerię

Do góry


Wymiana młodzieży 1 - 12 września 2008

    W dniach 1 - 12 września 2008 roku 23-osobowa grupa uczniów Gimnazjum
nr 4 wraz z Dyrektorem Bożeną Dłubis i opiekunami Marzeną Kania i Izabelą Polak uczestniczyła w polsko - niemieckiej wymianie młodzieży. Uczestnikami wymiany była kl. III a DSD (z rozszerzonym językiem niemieckim). Uczniowie zostali zaproszeni przez CVJM Chuba (Chrześcijański Związek Młodych Ludzi)
w Allmenhausen (powiat Kyffhäuser), z którym gimnazjum współpracuje od 3 lat.
    Uczniowie z Polski zakwaterowani byli w należącym do tego związku ośrodku, który w ciągu dnia i wieczorami odwiedzała młodzież niemiecka. Podczas pobytu uczniowie podziwiali piękne miasta Turyngii, m.in. Eisenach, Erfurt, Weimar, Bad Frankenhausen, Mühlhausen, podążali śladami wielu wybitnych Niemców związanych z Turyngią (Goethe, Schiller, Bach, Luter) Młodzież zwiedziła wiele zbytków kultury - zamek Wartburg, klasztor Cystersów w Volkenroda, klasztor Augustianów w Eisenach, katedrę w Erfurcie. Ponieważ wymiana miała charakter ekumeniczny uczniowie uczestniczyli w mszach zarówno w kościele katolickim jak i protestanckim oraz spotykali się z ich przedstawicielami. Uczniowie spotkali się również z burmistrzem Ebeleben oraz przedstawicielem starostwa w Sondershausen panem Schäferem. Dzięki pięknej pogodzie mogli również spędzać czas aktywnie, pływając na basenie, spacerując koronami drzew w Parku Narodowym Heinich oraz grając w piłkę na terenie ośrodka. Szczególną atrakcją była wizyta w Parku Małp. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła również wycieczka do kopalni miedzi w Sangerhausen. Podczas ostatniego wieczoru uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami kulinarnymi przygotowując polskie potrawy. Uczniowie mieli czas również na rozrywkę, mogli potańczyć, pośpiewać, zagrać w bilard, bowling i inne gry. Dzięki wspólnym wieczorom mogli się lepiej poznać, zintegrować, nabrać pewności w komunikowaniu się i motywacji do dalszej nauki języka niemieckiego i innych języków obcych. Wymiana była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zobacz galerię

Do góry


Trzytygodniowe stypendium w Niemczech Przemka Kity.

    12 uczniów małopolskich gimnazjów, w których realizowany jest program DSD otrzymało od niemieckiej organizacji ZfA (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen) trzytygodniowe stypendium w Niemczech.

    Nasza szkoła wytypowała Przemka Kitę, który z języka niemieckiego miał największe osiągnięcia. Został laureatem Małopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego oraz zajął I miejsce na Międzyszkolnym Konkursie Języków Obcych w Sławkowie.

Oto jego relacja z pobytu:
"Całe stypendium składało się z następujących punktów programu:
  1. Weekendy z rodzinami.

         Organizacja wolnego czasu, jak można się domyślić dosyć frywolna. Nie było problemów z zasugerowaniem rodzinie, co się chce robić w danym dniu. Okres ten był zawsze najbardziej wymagający pod względem językowym, ale stanowił świetną lekcję i pozwalał poznać kilka idiomów i przysłów. Bardzo często rozmawiałem o tematach społecznych, przy czym porównywaliśmy dane dziedziny życia w Polsce i w Niemczech.
         Mieszkałem w jednorodzinnym domu na wsi. Wszędzie dookoła były winnice. Moja rodzina była bardzo porządna, stereotypowo można by rzec, ale mieli poczucie humoru. Właściwie w Niemczech zachodnich łatwiej o uśmiech na ulicy niż w Polsce.
  2. Kolejną rzeczą były zajęcia w szkole.

    Dzieliły się na trzy kategorie:

    • Zajęcia z polskim nauczycielem.
      Bardzo wymagające, ale przyjemne i przyjazne. Po sześciu godzinach niemieckiego bez przerw byłem naprawdę wykończony (albo tak mi się zdawało, bo nie chodziłem jeszcze do liceum). Zajęcia były prowadzone naprawdę profesjonalnie i można było wynieść z nich naprawdę dużo.
    • Zajęcia z nauczycielem niemieckim
      Do tego punktu można mieć kilka zastrzeżeń, gdyż uczyła nas fizyko-terapeutka bez przygotowania metodycznego, ale miała ciekawe pomysły (np. oglądanie Good Bye Lenin). Często uczyliśmy się poprzez zabawy integracyjne.
    • Hospitacja
      Tutaj duży minus, ponieważ odbyła się w zasadzie tylko raz, i to w dniu, gdy były tylko cztery lekcje. W planie wymiany była właściwie codziennie.
  3. Kolejna rzecz to wycieczki.

         To było dla mnie naprawdę wspaniałe przeżycie. Niesamowicie ciekawe miasta i najciekawsze ich zabytki. Moguncja muzeum Gutenberga, przepiękne Kościoły i Katedry (Kolonia, Moguncja, Frankfurt, Wormacja, Trier) Dom Goethe'go i Beethoven'a. Dla mnie najciekawsze jednak było muzeum Haus der Geschichte w Bonn, czyli coś w stylu naszego Muzeum Powstania Warszawskiego, przy czym prawie wszystkie muzea są tam darmowe. Co ciekawe wszystkie wycieczki mieliśmy z niemieckim przewodnikiem bez tłumaczenia, co pozwalało na świetne wczucie się w rytm języka, chociaż wymagało pełnego skupienia.
         Niestety na wycieczki jeździliśmy bez Niemców, co zaowocowało całkowitym brakiem integracji, co dało swój wyraz podczas wycieczki statkiem po Renie (chyba jest kilka zdjęć zamków).
         Gwoli informacji. Stypendium zajmowało się PAD, a niemieccy uczniowie, którzy gościli grupę, byli z Romerkastell Gymnasium in Alzey (czyt. alcaj), a ich wychowawcą jest nauczyciel historii Johann Marks.
         Dodam jeszcze parę słów na temat mojej grupy. Początkowo czułem się troszeczkę wyemancypowany, ale po pewnym czasie przyznałem, że byłem nieco przewrażliwiony. Większość ludzi była naprawdę świetna i zapamiętam ich do końca życia.
         Poza tym zacząłem od tego czasu oficjalnie wiązać swoją przyszłość z językiem niemieckim i poważnie rozważać możliwość studiów w Niemczech.

    Podsumowując nie żałuję ani sekundy spędzonej w tym roku w Niemczech. Życzę naszej szkole, żeby dalej poświęcała jak najwięcej uwagi, promowała i zachęcała jak najwięcej ludzi do programu DSD-C1. To jest naprawdę gra warta świeczki."

Przemek Kita

Do góry


Wymiana młodzieży 03.09 - 14.09.2007

    Prawie dwa tygodnie (3.09 - 14.09.) uczestniczyła klasa III F DSD w wymianie młodzieżowej na zaproszenie CVJM "CHUBA" (Chrześcijański Związek Młodych Ludzi) w Allmenhausen. Młodzież zakwaterowana była w należącym do tego związku ośrodku, który w ciągu dnia i wieczorami odwiedzała młodzież niemiecka.
    Uczniowie zwiedzili Erfurt, Weimar, Sömmerda, przeżyli ciekawą przygodę w kopalni w Sondershausen, w Westgreußen zobaczyli jak dawniej mieszkały osady germańskie. Ponieważ była to wymiana ekumeniczna młodzież uczestniczyła również we mszy w Volkenroda oraz w Erfurcie, gdzie obchodzony był dzień CVJM. W byłym obozie koncentracyjnym Mittelbau Dora uczniowie mogli zobaczyć w jakich warunkach żyli więźniowie pracując przy budowie konstrukcji rakiet wykorzystywanych w czasie II wojny światowej. Uczniowie mogli zobaczyć również w jaki sposób pomaga się osobom upośledzonym umysłowo. W Ebeleben odwiedzili ośrodek, w którym mieszkają takie osoby.
    Podczas pobytu nie zabrakło również rozrywki. Szczególną atrakcją było nocne uczestnictwo w zawodach sportowych organizowane przez gimnazjum w Schlotheim. Impreza ta trwała 24 godziny i miała na celu pomoc biednym dzieciom z Afryki. Nasi uczniowie musieli również pokazać swoje umiejętności kulinarne, gdyż ostatnia kolacja składała się przede wszystkim z polskich potraw. Podczas wspólnych wieczorów młodzież mogła dużo dowiedzieć się o obu państwach, poznać nowe pieśni i piosenki oraz potańczyć na wspólnych dyskotekach.
    Pobyt w Allmenhausen z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Klasa III f przebywała w Niemczech wraz z nauczycielkami języka niemieckiego mgr Marzeną Kanią, mgr Agnieszką Grzanką i wychowawczynią mgr Martą Korczyńską. Wymiana mogła być zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu PNWM w Warszawie.

Zobacz galerię

Do góry


Wymiana młodzieży 04.02-10.02.2008

    W dn. 4.02-10.02.2008 r. gościliśmy w naszej szkole młodzież z CVJM (Chrześcijański Związek Młodych Ludzi) w Rockstedt. W ośrodku tym nasza młodzież spędziła 10 dni we wrześniu. W spotkaniu uczestniczyła klasa II a DSD (z rozszerzonym językiem niemieckim). Organizowanie wymian jest możliwe dzięki dofinansowaniu PNWM (Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży).
     Celem polsko - niemieckiego spotkania przede wszystkim wzajemne poznanie młodzieży i nawiązanie bliskich kontaktów i przyjaźni. Pobyt niemieckiej grupy miał nie tylko charakter partnerski, lecz było to również spotkanie o charakterze ekumenicznym.
     Polscy i niemieccy uczniowie mieli wiele różnorodnych możliwości wspólnego przebywania i wzajemnego poznania. Wraz z polską grupą młodzież niemiecka zwiedziła muzeum w Oświęcimiu, kopalnię soli w Wieliczce, Kraków i Wadowice. Sobotnie popołudnie minęło pod hasłem rozrywek sportowych. Podczas wspólnej lekcji wychowania fizycznego zorganizowano wiele konkurencji sportowych, a ich zwycięzcy otrzymali drobne nagrody. Uczniowie mogli również spędzić aktywnie czas jeżdżąc na łyżwach w Sosnowcu oraz pływając na basenie i grając w bowling w Jaworznie.
     Do nawiązania przyjaźni przyczyniły się zarówno wieczory muzyczne z nauką śpiewu w języku polskim i niemieckim, dyskoteka w ostatni dzień karnawału jak również wieczór pożegnalny. W niedzielę uczniowie uczestniczyli w mszy odprawianej w kościele Św. Andrzeja.
     Wspólne wieczory, modlitwy, dyskusje i zabawy służyły pokonywaniu barier i uprzedzeń oraz zbliżeniu młodych ludzi. Na następny rok planowana jest rewizyta polskich uczniów, z czego już teraz wszyscy się cieszą.

Zobacz galerię

Do góry


Wymiana młodzieży 02.02 - 11.02.2007

    W dn.2.02 - 11.02.2007 r. gościliśmy w naszej szkole młodzież z CVJM ("Chuba") pod opieką Matthiasa Kopki. W ośrodku tym nasza młodzież spędziła 10 dni we wrześniu. W spotkaniu uczestniczyły klasy DSD - II f i I a.

    Pobyt niemieckiej grupy miał nie tylko charakter partnerski, lecz było to również spotkanie o charakterze ekumenicznym. Grupa niemiecka uczestniczyła w mszy odprawianej w kościele parafialnym, odbyła wędrówkę śladami Jana Pawła II (Wadowice, Łagiewniki, Kraków) oraz do Częstochowy. Wraz z polską grupą młodzież niemiecka zwiedziła również muzeum w Oświęcimiu. Wspólne modlitwy, dyskusje, wieczór papieski służyły pokonywaniu barier i uprzedzeń oraz zbliżeniu młodych ludzi. Niemiecka młodzież mogła poznać również urok polskich Tatr. Podczas wycieczki do Zakopanego uczniowie zwiedzili cmentarz, wjechali na Gubałówkę i spacerowali ulicami miasta. Atrakcją była też wycieczka do Pieskowej Skały i zwiedzanie zamku. Uczniowie mogli również spędzić czas aktywnie jeżdżąc na łyżwach w katowickim Spodku oraz pływając na basenie w Jaworznie. Niemieccy uczniowi zwiedzili również naszą szkoły i zobaczyli jak prowadzone są u nas zajęcia lekcyjne. Podczas spotkania młodzież miała wiele różnorodnych możliwości wspólnego przebywania i lepszego poznania. Wspólne wieczory, gdzie młodzież mogła porozmawiać, pośpiewać i potańczyć przyczynią się zapewne do dalszej współpracy. Wymiana mogła być zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu PNWM w Warszawie.

Zobacz galerię

Do góry


Udział w projekcie Fundacji Weiße Rose - praca metodą projektu.

    W dniach 26.02.2007 r. - 02.03.2007 r. nauczycielka języka niemieckiego mgr Marzena Kania wzięła udział w konferencji w Lipsku, Niemcy, zorganizowanej dla nauczycieli polskich i niemieckich w ramach projektu "Odwaga cywilna". Organizatorem była niemiecka fundacja Biała Róża - Weiße Rose. Jej nazwa nawiązuje do studenckiej grupy oporu przeciw Hitlerowi. Organizacja "Biała Róża" została założona przez grupę niemieckich studentów na uniwersytecie w Monachium.

    Tematem seminarium była "Odwaga cywilna", seminarium skierowane było m.in. do nauczycieli klas DSD II.

    W ramach projektu mgr Marzena Kania przygotowała dwugodzinną lekcję z uczniami klasy II DSD na temat odwagi cywilnej.

Zobacz konspekt tej lekcji        


Do góry


WYMIANA MŁODZIEŻOWA 18-22 KWIETNIA 2006 ROKU GIMNAZJUM NR 4 W OLKUSZU - "DOMIZIL" W BAD FRANKENHAUSEN MAŁOPOLSKA - TURYNGIA

    W dniach 18-22.04.2006 roku gościliśmy w naszej szkole młodzież niemiecką wraz z opiekunami w ramach wymiany młodzieżowej zorganizowanej przy współpracy z PNWM w Warszawie. Naszą szkołę odwiedziła 12 osobowa grupa chłopców i dziewcząt w wieku 12-17 lat z organizacji młodzieżowej "DOMIZIL" z Bad Frankenhausen z Turyngii. Niemiecka młodzież została zakwaterowana w domach uczniów z klasy biorącej udział w wymianie. Podczas pobytu Niemców zorganizowaliśmy wspólnie z rodzicami dzieci z klasy DSD II uroczyste przyjęcie powitalne z tortem na kształt niemieckiej flagi upieczonym przez jedną z mam oraz ognisko integracyjne połączone z degustacją pieczonych ziemniaków i kiełbasek z grilla. Organizowaliśmy również liczne wycieczki po Olkuszu, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, do Krakowa oraz kopalni soli w Wieliczce. Młodzieży bardzo spodobał się wieczór muzyczny połączony z konkursem karaoke i dyskoteką. W zorganizowanym dla młodzieży konkursie kulturoznawczym obie grupy wykazały się ogromną wiedzą na temat kraju sąsiadów. Na zakończenie wizyty młodzież wymieniła się upominkami i adresami.

    Celem wymiany było nawiązanie przyjaźni, przezwyciężanie wzajemnych uprzedzeń i rozwijanie postawy tolerancji. Dzięki tej wymianie nasza młodzież mogła doskonalić umiejętność posługiwania się językiem niemieckim a młodzież niemiecka bliżej poznać nasz region, naszą kulturę i zwyczaje. Wizyta ta, mimo iż nie była zbyt długa zapewne na długo pozostanie w pamięci uczniów i zachęci ich do kontynuowania znajomości. Rewizyta planowana jest na wiosnę 2007 roku.

Zobacz galerię

Do góry


Wizyta klasy II F w Niemczech

    W dniach 28.08 - 08.09.2006 klasa II F DSD (z rozszerzonym językiem niemieckim) z naszego gimnazjum uczestniczyła w wymianie młodzieżowej na zaproszenie CVJM "CHUBA" (Chrześcijański Związek Młodych Ludzi) w Allmenhausen (powiat Kyffhäuser).

     Młodzież zakwaterowana była w należącym do tego związku ośrodku, który w ciągu dnia i wieczorami odwiedzała młodzież niemiecka. Uczniowie zwiedzili Bad Frankenhausen, pomnik Kaffhäuser, Mühlhausen, Eisenach (zamek Wartburg, dom Bacha), Erfurt. Dużą atrakcją była również wycieczka do parku narodowego Hainich, gdzie uczniowie mogli idąc specjalnie zbudowanym przejściem na wysokości 44 m z bliska obserwować korony drzew. Uczniowie mogli zobaczyć również zrekonstruowane miejsca, gdzie dawniej składano bóstwom ofiary. Mogli zobaczyć jak dawniej żyli ludzie, jakich narzędzi używali i jakie panowały obyczaje (Opfermoor Vogtei). Podczas pobytu młodzież zwiedziła również klasztor Cystersów w Volkenroda, klasztor Augustianów i katedrę w Erfurcie oraz uczestniczyła w spotkaniach z przedstawicielami kościoła ewangelickiego oraz w mszy ekumenicznej.
Podczas wspólnych wieczorów młodzież mogła dużo dowiedzieć się o obu państwach, poznać nowe pieśni i piosenki oraz potańczyć na wspólnych dyskotekach.

     Podczas ostatniego dnia uczniowie musieli przygotować polskie potrawy, które bardzo wszystkim smakowały. Dzięki wymianie uczniowie mogli poznać inną kulturę, lepiej poznać język i nawiązać nowe znajomości. 12 - dniowy pobyt z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Już z niecierpliwością czekają na następne spotkanie, do którego dojdzie, być może już zimą.
Grupa polsko - niemiecka wraz z opiekunami - Marzena Kania, Andrzej Banyś, Matthias Kopka.

Zobacz galerię

Do góry